W poniedziałek, 22 stycznia, miało miejsce uroczyste otwarcie nowo powstałego laboratorium o poziomie zabezpieczenia biologicznego BSL3+ na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Placówka ta umożliwi naukowcom przeprowadzanie badań nad niebezpiecznymi wirusami, które kwalifikowane są jako patogeny ludzkie. Przykładami takich wirusów mogą być koronawirus oraz wirus Zika.
Podczas ceremonii otwarcia, dr hab. Ewelina Król – dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – podkreśliła, że nowo powstałe laboratorium jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie w Polsce. Dodała również, że wyposażenie placówki pozwoli na realizację badań nad strukturą, funkcją, jak również biologią różnych rodzajów wirusów, w tym tych przenoszonych drogą powietrzną takich jak SARS-CoV-2.
Dr hab. Król wyjawiła także, że w ramach prowadzonych prac badawczych naukowcy będą skupiać się na innych niebezpiecznych wirusach, które atakują człowieka. Wśród nich znalazły się takie patogeny jak wirus kleszczowego zapalenia mózgu, wirus Zika czy wirus zapalenia wątroby typu C.
Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, zaznaczyła, że nowo powstałe laboratorium o poziomie zabezpieczenia biologicznego BSL3+ zastąpiło placówkę o niższym stopniu zabezpieczenia. Wskazała również, że skrót BSL3+ w języku angielskim oznacza Biosafety Level – jest to poziom bezpieczeństwa określający standardy pracy z organizmami stanowiącymi potencjalne zagrożenie.