Hołd dla pułkownika Sobocińskiego: Symboliczna podróż na Westerplatte

31 sierpnia stanie się dniem, w którym Gdańsk uczci pamięć swojego bohatera z czasów II wojny światowej, pułkownika Wincentego Sobocińskiego. Był on kierownikiem Wydziału V Wojskowego Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej, Sobociński ostrzegł majora Henryka Sucharskiego, dowódcę Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, o możliwym niemieckim ataku i przekazał informację, że polscy żołnierze nie mogą liczyć na pomoc z zewnętrznej strony.

Społecznicy z Gdańska przewieźli urnę z prochami pułkownika Sobocińskiego do Bazyliki św. Brygidy z Buenos Aires w grudniu 2023 roku. Od początku ich starania skupiały się na tym, aby zapewnić polskiemu oficerowi symboliczną podróż przez Gdańsk przed jego ostatecznym pogrzebem na terenie kraju.

Trasa ta ma prowadzić od dawnego budynku Komisariatu RP w Wolnym Mieście Gdańsku (obecnie Komenda Miejska Policji), który mieści się przy ulicy Nowe Ogrody 27 (dawniej Neugarten), gdzie Sobociński rezydował przed wybuchem wojny, aż do Westerplatte. Tej samej trasy pułkownik Sobociński pokonał 31 sierpnia 1939 roku, kilkanaście godzin przed tym, gdy niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień do polskiego punktu wojskowego. Dzień ten będzie zatem powtórzeniem tej symbolicznej podróży, a marzenia członków Stowarzyszenia im. płk. W. Sobocińskiego stają się rzeczywistością.