Gdańsk przygotowuje się na uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

Znajdujemy się na progu kolejnej soboty, dokładnie 1 marca, kiedy to Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej planuje organizację oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To wszystko po to, aby uczcić tych niezwykłych bohaterów, którzy mimo zakończenia II wojny światowej nie porzucili broni i z determinacją walczyli o wolność naszego kraju.

Na odwiedzających czekają wyjątkowe atrakcje, które mają za zadanie przywołać wspomnienia o tych, którzy poświęcili swoje życie w walce o suwerenność Polski. Jak podaje Artur Chomicz, rzecznik prasowy gdańskiego IPN – 1 marca najważniejszym punktem programu będzie ceremonia odsłonięcia tablicy ku czci ofiar brutalnego stalinowskiego reżimu. Uroczystość będzie miała miejsce o godzinie 13.30 przy murze Aresztu Śledczego od strony ulicy 3 Maja, a jej celem jest upamiętnienie osób zamordowanych w więzieniu przy ulicy Kurkowej.

W dalszej części, o godzinie 14.15, na skwerze przy monumentu dedykowanemu Żołnierzom Wyklętym, odbędzie się uroczysty Apel Pamięci z towarzyszącym mu złożeniem kwiatów. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w symbolicznym pochodzie. Kierunek? Cmentarz garnizonowy, gdzie będą mogli zapalić znicze na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. To właśnie oni, zamordowani w Gdańsku w roku 1946, stanowią personifikację nieustającej walki z reżimem komunistycznym.