Gdańsk zyskał tytuł miasta w Polsce, które przoduje w ilości transakcji realizowanych na rynku nieruchomości. Zainteresowanie inwestorów tym miastem jest efektem wysokiej jakości życia, dynamicznie rozwijającego się sektora nieruchomości oraz korzystnej sytuacji demograficznej.
Analizując lata od 2019 do 2023, średnia liczba transakcji nieruchomościowych dokonanych w Gdańsku wynosiła 19 na każde 1000 obywateli. Zauważalny jest wzrost nowych osadników oraz inwestorów, zaintrygowanych atrakcyjnym stylem życia oferowanym przez miasto.
Poza tym, korzystne warunki demograficzne Gdańska sprzyjają dalszej ekspansji rynku nieruchomości. Nie bez znaczenia jest również fakt, że struktura preferencji inwestycyjnych ulega zmianie – inwestorzy szukają teraz miejsc z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, ale zlokalizowanych poza centrum miasta i strefą nadmorską.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie od 2019 do 2023 roku, średnia liczba transakcji zakupu lub sprzedaży nieruchomości w Gdańsku wynosiła 19 na 1000 mieszkańców. Dla porównania, wskaźnik ten dla Warszawy wyniósł 12, a dla Katowic – zaledwie 6. Dodatkowo, Gdańsk posiada największy rynek pierwotny w Polsce, co przyciąga kupujących z daleka poza granicami Pomorza.
Wysoki standard życia i atrakcyjne zarobki to kolejne czynniki przyciągające nabywców do Gdańska. Miasto to zajmuje prestiżowe czwarte miejsce w rankingu Komisji Europejskiej dotyczącego jakości życia w miastach europejskich („Report on the Quality of life in European cities 2023”). W tym rankingu Gdańsk pokonały jedynie takie miasta jak: Zurych, Kopenhaga i Groningen.