Czy warto zatrudnić architekta wnętrz? 5 powodów, dla których jest to dobra inwestycja

Zastanawiasz się nad remontem mieszkania lub urządzeniem nowo zakupionego domu? Jednym z najważniejszych pytań, jakie możesz sobie zadać, jest to, czy warto zatrudnić architekta wnętrz. W tym artykule przedstawimy pięć kluczowych powodów, dla których zatrudnienie architekta wnętrz to mądra decyzja, która nie podniesie komfort Twojego życia. Dowiedz się, dlaczego warto zaufać ekspertom i jakie korzyści płyną z ich wiedzy oraz doświadczenia.

Kto to jest architekt wnętrz?

Profesjonalny architekt wnętrz to specjalista, który zajmuje się wnętrzami nowych obiektów prywatnych i publicznych zarówno w fazie opracowania programów funkcjonalno-przestrzennych, jak i projektowania architektonicznego oraz planowania realizacji projektu i nadzorowania prac wykończeniowych. Pracuje również nad przebudowami, modernizacją lub adaptacją wnętrz istniejących. Zajmuje się więc projektowaniem, kształtowaniem i aranżacją obiektów nowo budowanych oraz już zbudowanych. W swojej pracy łączy umiejętności artystyczne ze ścisłymi. Do pierwszych należą wyczucie harmonii przestrzennej i estetyki.

Te drugie to kwalifikacje do wykonania następujących czynności:

  • analizy potrzeb, uwzględniających upodobania klienta i jego oczekiwania estetyczne
  • opracowanie planu funkcjonalnego i optymalizacja przestrzeni obiektu
  • przedłożenie propozycji właściwych materiałów wykończeniowych
  • zaproponowanie rozwiązań zapewniających prawidłową akustykę wnętrza
  • sporządzanie wytycznych do projektów branżowych, na przykład elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, wentylacyjnych, zabezpieczeń antywłamaniowych i innych.
  • wybór lub projektowanie poszczególnych elementów wystroju wnętrza
  • projektowanie nietypowych detali wykończeniowych z określeniem sposobu ich wykonania,
  • podejmowania decyzji plastycznych i kolorystycznych
  • sporządzenie dokumentacji technicznej rekomendowanych rozwiązań
  • rekomendowanie sposobu prowadzenia prac realizacyjnych,
  • koordynowanie pracy między różnymi wykonawcami przy złożonych projektach wielobranżowych
  • prowadzenie nadzoru autorskiego przy realizacji projektu wnętrza,

Pełną definicję zawodu można znaleźć na stronie polskiego Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. W skrócie rzecz ujmując rolą architekta wnętrz jest stworzenie bezpiecznych, ergonomicznych, funkcjonalnych w codziennym użytkowaniu przestrzeni, które spójną całość tworzą wraz z zaproponowanymi przez niego trwałymi i atrakcyjnymi wizualnie elementami wyposażenia. Odbywa się to w efekcie wykonania projektu, zaplanowania przebiegu prac remontowych lub wykończeniowych oraz zaproponowania rzetelnych wykonawców.

Jest to możliwe dzięki temu, że dyplomowany architekt wnętrz w trakcie studiów pozyskuje szereg umiejętności i wiedzę na temat materiałów, technologii i trendów w projektowaniu wnętrz. Ta specjalistyczna wiedza jest w trakcie dalszej praktyki systematycznie uzupełniana i uaktualniana.

Różnica między architektem wnętrz a projektantem wnętrz

Architekt wnętrz i projektant wnętrz to w Polsce często mylone pojęcia. Nic dziwnego, bo zawód architekta wnętrz nie jest jeszcze u nas regulowany (w EU regulowany jest w Luxemburgu i Niemczech). Ten stan rzeczy pożądany jest na przykład z punktu widzenia osoby, która zadowolona z remontu swojego mieszkania uznaje, że zdobytym doświadczeniem podzieli się z innymi. Czasem poprzestaje na własnej praktyce. Kiedy indziej kończy kurs projektowania wnętrz. Absolwent takiego kursu to projektant wnętrz, czyli fachowiec, który koncentruje się na estetyce i designie.

Jak widać wymienione we wcześniejszym akapicie kompetencje architekta wnętrz są dużo szersze niż projektanta wnętrz.

Kształcenie w celu uzyskania kwalifikacji, którymi posługuje się profesjonalny architekt wnętrz prowadzą Akademie Sztuk Pięknych (wydziały architektury wnętrz) , politechniki (wydziały architektury), jak również prywatne szkoły wyższe prowadzące naukę w specjalności architektura wnętrz.

Po ukończeniu 5-letnich studiów absolwenci uzyskują tytuł mgr sztuki w specjalności projektowanie wnętrz lub wystawiennictwo lub magistra inżyniera architekta lub czasem – magistra inżyniera architekta wnętrz – po wydziałach architektury na politechnikach.

Oba zawody wymagają wiedzy, wyczucia i doświadczenia, ale stosunkowo wąski obszar kompetencji projektanta wnętrz całkowicie zawiera się w dużo szerszym zakresie fachowości architekta wnętrz.

Czy projektant wnętrz wybierze tapetę

Tak, i w tym przypadku, i gdy chcesz porozmawiać o kolorach to warto zatrudnić projektanta wnętrz.

Jeśli nie masz pomysłu na aranżację lub chcesz rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru elementów zdobiących czy deseni również zwykle wystarczy ci konsultacja właśnie projektanta wnętrz.

Kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Jeśli planujesz budowę nowego domu lub remont istniejącego na pewno warto zatrudnić architekta wnętrz.

Z architektem wnętrz dobrze jest się umówić również wtedy, gdy przed tobą jest odbiór mieszkania deweloperskiego, które trzeba dopasować do twoich potrzeb tak by powstało piękne i funkcjonalne wnętrze.

Wieloetapowy projekt, konieczność koordynacji prac różnych branżystów plus zgodność nie tylko z aktualnymi trendami stylistycznymi, ale też z obowiązującym prawem to zakres, przy którym zatrudnienie architekta wnętrz zapewni ci spokój i bezpieczeństwo.

projekt wnętrza, kanapa lampa i obrazy

Korzyści z zatrudnienia architekta wnętrz

Profesjonalna wiedza i doświadczenie

Architekt wnętrz posiada profesjonalną wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i aranżacji wnętrz, organizowaniu wielobranżowych prac na budowie, ma kontakty ze sprawdzonymi we wcześniejszych realizacjach wykonawcami i jest na bieżąco z nowymi trendami i technologiami w projektowaniu wnętrz.

Indywidualne podejście do projektu

Indywidualne podejście do każdego projektu to również pozytyw wynikający ze współpracy z architektem wnętrz. Bazą jest tu często stosowana metodyka design thinking, która skutecznie prowadzi do celu jakim jest wnętrze, które będzie doskonale odpowiadać twoim wymaganiom.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Architekt wnętrz posiada wiedzę na temat ergonomii i metod uzyskania najwyższej funkcjonalności, co pozwala mu stworzyć dla ciebie wnętrze optymalnie wykorzystujące zastaną przestrzeń, która finalnie stanie się wygodna i efektywna.

Doskonałe rozwiązanie przestrzeni i odpowiednie materiały na podłodze i w meblach

5 powodów, dla których warto zatrudnić architekta wnętrz

Poprawa ergonomii i funkcjonalności

Architekt wnętrz posiada wiedzę na temat ergonomii, dzięki czemu w nowo budowanym obiekcie stworzy przestrzeń, która będzie wygodna, funkcjonalna i bezpieczna.

W istniejących wnętrzach zaproponuje rozwiązania, które poprawią ergonomię i funkcjonalność mieszkania lub domu.

Stworzenie unikatowej aranżacji

Architekt wnętrz pomoże ci stworzyć aranżację wyjątkową i niepowtarzalną w obrębie budżetu, na który się umówicie.

Ten specjalista posiada wiedzę na temat designu i estetyki. Gdy opowiesz mu o swoich oczekiwaniach będzie miał informacje, pozwalające mu stworzyć przestrzeń dopasowaną do twoich wymagań.

Kontrola kosztów i terminów

Dobry specjalista zoptymalizuje wydatki w taki sposób, że świetne efekty otrzymasz niższymi kosztami. Ustrzeże cię przed wydaniem niepotrzebnych pieniędzy.

Zatrudnienie architekta niekiedy pozwala obronną ręką przejść przez rafy związane z kolejnością zakupów. Pomoże Ci to kontrolować koszty i terminy realizacji projektu, co uchroni cię przed niepotrzebnym stresem.

Dostęp do nowych technologii i trendów

W trakcie swojej praktyki zawodowej architekt wnętrz zdobywa i uaktualnia szeroką wiedzę na temat praktycznego wykorzystania nowych materiałów wykończeniowych, technologii prowadzenia prac i trendów stylistycznych.

Zwiększenie wartości nieruchomości dzięki pomocy projektanta wnętrz

Architekt wnętrz pomoże Ci zwiększyć wartość nieruchomości, gdy w mieszkaniu w starym budownictwie z łatwością wychwyci szlachetne, oryginalne i cenne elementy wystroju wnętrza i umiejętnie je podkreśli.

W nowym budynku w sprytny sposób wyeksponuje to, co jest szczególnie niepowtarzalne i wartościowe oraz zastosuje ponadczasowe materiały, które będą się podobać także przy ewentualnej późniejszej odsprzedaży nieruchomości.

mieszkanie

Jak wybrać dobrego architekta wnętrz?

Badanie referencji i portfolio

Przed wyborem architekta wnętrz, warto sprawdzić jego referencje i portfolio.

W tym celu warto poprosić go o kontakt z jego wcześniejszymi klientami, a przynajmniej zapoznać się z opiniami na jego temat w Internecie.

Jednak natychmiastowa i wyjątkowo wiarygodna weryfikacja to sprawdzenie czy na firmowej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych pokazuje on zdjęcia ze swoich rzeczywistych realizacji, czy też raczej lub wręcz wyłącznie fotorealistyczne wizualizacje. Bo to zrealizowane projekty, a nie wizualizacje będące tylko zapisem intencji są dowodem posiadania wszystkich kompetencji zawodowych.

Certyfikacje i wykształcenie

Architekt wnętrz to osoba, która posiada wymienione wcześniej wykształcenie kierunkowe w projektowaniu wnętrz, poświadczone odpowiednimi dokumentami.

Umiejętność komunikacji

Architekt wnętrz powinien być komunikatywny, cierpliwy i empatyczny. Jest to niezbędna, by w najpełniejszym stopniu zapoznać się z twoimi potrzebami. Ich umiejętne zrealizowanie we wnętrzach jest podstawą dla stworzenia przestrzeni, w której będziesz się dobrze czuć.

notatki

Warto zatrudnić architekta wnętrz, aby uniknąć błędów

Błędy mogą być drogie w naprawie

Błędny wybór materiałów, niewłaściwe technologie, bądź nieprawidłowa kolejność prac mogą być drogie w naprawie. Architekt wnętrz pomoże Ci uniknąć błędów, co pozwoli najmniejszym kosztem finansowym, czasowym i … emocjonalnym stworzyć przestrzeń, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Strata czasu i pieniędzy z powodu nieodpowiedniego projektu

Nieodpowiedni projekt może spowodować stratę czasu i pieniędzy. Szczegółowy wywiad na początku współpracy pozwoli wychwycić Twoje potrzeby i wykonać prawidłowy projekt. Więcej rozmów na początku współpracy pozwala uniknąć straty czasu i pieniędzy w trakcie i na końcu.

Wartość dodana przez architekta wnętrz

Architekt wnętrz zwiększa wartość Twojej nieruchomości. Nie tylko stosując rozwiązania i technologie, o których dzięki niemu właśnie się dowiadujesz, ale też eksponując to, co dostrzega w niej jako najbardziej cenne oraz rekomendując rozwiązania, które wyprzedzają aktualne trendy stylistyczne.

Oszczędność czasu i pieniędzy

„Kiedyś na parapetówce u klienta zdarzyła mi się stresująca sytuacja” – opowiada Magdalena Kozieł – Krzyżanowska z INNA Projekt – projektowanie wnętrz Gdańsk. „Impreza w świeżo oddanym do użytku dużym, dwupoziomowym mieszkaniu w Gdańsku trwała już jakiś czas. Gospodarz, świetny gawędziarz, był w doskonałym nastroju i z wyraźną przyjemnością i dumą zabawiał gości. Ja również byłam bardzo zadowolona z efektów naszej wspólnej pracy najpierw przy powstawaniu projektu, a potem realizacji. W pewnej chwili Klient zadzwonił łyżeczką w kieliszek, wszyscy ucichli, a on zaczął opowiadać o tym jak powstawała koncepcja poszczególnych elementów wnętrza. Byłam szczęśliwa do chwili, gdy patrząc na mnie znacząco nagle powiedział: „Drodzy państwo, czy warto zatrudnić architekta wnętrz? Wiadomo, że to droga impreza…”.

Zrobiło mi się słabo…

A on z szelmowskim uśmiechem dokończył: „… na pierwszy rzut oka tak niby jest. Ale mnie honorarium zwróciło się w cenie samych schodów, które dzięki skorzystaniu z usług architekta wnętrz i zarekomendowanego przez nią wykonawcy okazały się być o niebo tańsze i lepsze niż gdybym je zlecił na własną rękę. Dzięki temu metr kwadratowy mieszkania kosztował mnie mniej”.

Bo doświadczenie architekta wnętrz pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze.

Oszczędzisz też czas, gdy dobry projekt wnętrza dający efekt funkcjonalnych przestrzeni swojego domu lub mieszkania uzyskasz bez błądzenia po niesprawdzonych sklepach z wyposażeniem, niepewnych dostawcach z Internetu, czy ekipach, o których nie wiesz, że …jesteś ich pierwszym klientem.

Decydując się na fachowca nie będziesz uczyć się na własnych błędach. Bo o ile Ty swój dom lub mieszkanie remontujesz lub wykańczasz raz na 10-15 lat i nie musisz się znać na aktualnych technologiach, materiałach wykończeniowych dotyczących każdego pomieszczenia i ofercie mebli o tyle on zajmuje się tym przez lata, uaktualnia swoją wiedzę, wyciąga wnioski, wciąż się doskonali i dzieli się tym z Tobą. W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania bezpieczniej jest skorzystać z jego wiedzy.

Pracując nieprzerwanie przez lata architekt wnętrz zdobywa i wciąż aktualizuje wiedzę również na temat kosztów i terminów, które należy uwzględniać, by powstała przestrzeń odpowiadająca Twoim potrzebom i oczekiwaniom z uwzględnieniem Twojego trybu życia.

Przestrzeń, w której będziesz spędzać dużą część swojego życia powinna dać Ci tak dużo przyjemności jak to tylko możliwe. Najlepiej na tym polu wesprzeć się fachowością najlepszego profesjonalisty.