Przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu (AWFiS) zapowiedzieli, że będą prowadzić badania dotyczące oddziaływania izolacji i mikrograwitacji na stres oraz funkcjonowanie mózgu astronautów. Badania te będą częścią misji naukowo-technologicznej o nazwie IGNIS, która odbywa się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach Axiom 4.
Informacje te zostały przekazane podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w piątek w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Tematem spotkania był udział uczelni w międzynarodowym projekcie badawczym realizowanym w kosmosie.
Konferencja została zorganizowana przed planowanym wyjazdem zespołu naukowego do Warszawy (do siedziby POLSA) oraz do Houston (do centrali AXIOM), gdzie będą kontynuowane przygotowania do eksperymentu „Neurofeedback EEG”.
Wśród prelegentów znaleźli się: dr hab. Marcin Dornowski, profesor AWFiS, prorektor ds. studenckich i kształcenia, kierownik projektu oraz przewodniczący Sekcji Medycznej Komisji Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (oddział w Gdańsku), dr hab. Inna Sokołowska, profesor AWFiS, dr Milena Lachowicz oraz dr Tomasz Szot.
Zespół badawczy z AWFiS będzie odpowiedzialny za prowadzenie eksperymentu nazwanego „Lowering Stress Response During Isolation in Astronauts / NEUROFEEDBACK EEG”. Eksperyment ten ma na celu zbadanie wpływu izolacji i warunków mikrograwitacji na poziom stresu i aktywność fal mózgowych astronautów. Przy okazji badania tego zjawiska, naukowcy planują porównać wyniki z kontrolnym eksperymentem przeprowadzonym na Ziemi.
Badania będą prowadzone przed, podczas, a także po misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Biorący udział w projekcie astronauci to Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) – astronauta projektowy ESA oraz Tibor Kapu z Węgier.