Pionierskie operacje rekonstrukcyjne żuchwy z wykorzystaniem techniki FFF (fibula free flap), czyli wolnych płatów strzałkowych z wyspami skórnymi, zostały przeprowadzone 11 i 12 stycznia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Były to pierwsze tego typu procedury w historii placówki, realizowane przez ekspertów z tamtejszej Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
Pierwszą pacjentką, która skorzystała z tej innowacyjnej metody, była 44-letnia kobieta, chorująca na zaawansowany nowotwór dna jamy ustnej, języka i żuchwy, który rozprzestrzenił się na łuki podniebienne oraz podniebienie miękkie. Następnie operacji poddał się 37-letni mężczyzna, u którego nowotwór zębopochodny doprowadził do utraty istotnej części żuchwy.
W obu przypadkach chirurdzy dokonali odbudowy żuchwy oraz tkanek miękkich jamy ustnej i twarzy, wykorzystując tzw. wolny płat strzałkowy. Jest to fragment kości strzałkowej znajdującej się w podudziu, pobrany razem z tzw. szypułą naczyniową – wyjaśnił dr n. med. Adam Michcik z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UCK. Pod mikroskopem naczynia pochodzące z płata są łączone z żyłami i tętnicami szyi, a cały płat jest następnie implantowany w rejonie dotkniętym chorobą.